Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų (Pranciškonų) bažnyčia su džiaugsmu praneša apie koncertų ciklą „Muzika senajame vienuolyne 2023”. Kiekvieną gegužės šeštadienį ciklas pristato keturis nuostabius vargonų koncertus ir kviečia vargonų muzikos mylėtojus patirti didingą baroko stiliaus Mėlynųjų vargonų žavesį ir didingumą bažnyčioje.
Gegužės 20 d., 20.00 val., koncertuos Vidas Pinkevičius ir Aušra Motūzaitė-Pinkevičienė iš Vilniaus. Programoje skambės žinomų kompozitorių Johanno Sebastiano Bacho, Johanno Ludwigo Krebso, Ernsto Ludwigo Gerberio, Josepho Haydno, Roberto Schumanno ir Gustafo Adolfo Mankello šedevrai. Daugelyje šalių koncertuojantys vargonininkai, autoriai ir tinklaraštininkai dr. Vidas Pinkevičius ir dr. Aušra Motūzaitė-Pinkevičienė yra Vargonavimo paslapčių tinklaraščio, tinklalaidės ir mokymo svetainės, skirtos tūkstančiams vargonininkų iš 89 šalių, kūrėjai. Jie taip pat yra Vilniaus universiteto vargonininkai ir vadovauja VU vargonų studijai „Unda Maris“. Vargonų muzikos mylėtojams jie siūlo muzikos klausytis internetu savo kanaluose YouTube ir Spotify platformose. Vilniaus Pranciškonų bažnyčia gali pasigirti įspūdingais neprilygstamo grožio ir skambesio baroko stiliaus Mėlynaisiais vargonais, kuriuos 2022 metais pastatė SLJ Budowa Organów iš Lenkijos ir Ugāles ērģeļbūves darbnīca, SIA iš Latvijos. Vargonų projektą sukūrė lenkų vargonininkas ir vargonų ekspertas prof. Dr. hab. Andrzej Szadejko. Įėjimas į koncertus nemokamas, tačiau bus renkamos aukos organizacinėms išlaidoms ir bažnyčios freskų restauravimui padengti. Šio projekto partneriai yra Vilniaus kultūros ir dvasingumo centras, Lenkijos institutas Vilniuje, Italijos ambasada Vilniuje ir Pontificium Consilium de Cultura. Nepraleiskite šios neįtikėtinos progos pasinerti į Mėlynųjų vargonų muzikos pasaulį ir patirti Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų (Pranciškonų) bažnyčios grožį ir spindesį. Koncertų ciklas „Muzika senajame vienuolyne 2023“ bus nuostabi ir nepamirštama patirtis.
Comments
2023 m. sausio pabaigoje Vilniaus universitetas gavo dovaną - beveik 100 metų senumo istorinę anglišką pedalinę fisharmoniją. Ją 1929 metais pagamino A.J. Spenserio dirbtuvės, modelis “University Organ”, Nr. 2170. Instrumentas turi 7 balsus, 2 manualus ir pedalus. Tai yra vienintelė tokio tipo fisharmonija Lietuvoje, kuri dabar stovi VU Šv. Jonų bažnyčioje prie altoriaus. Kviečiame į balandžio 15 dienos, 18 valandos koncertą, skirtą pristatyti šiam instrumentui ir jo muzikinėms galimybėms. Atlikėjai: Dr. Aušra Motūzaitė-Pinkevičienė ir Dr. Vidas Pinkevičius (pedalinė fisharmonija).
Prieš patekdamas į Lietuvą, instrumentas daugiau kaip 30 metų savo švelniais garsais džiugino privatų fisharmonijos entuziastą Nyderlanduose, o 2022 m. gruodžio mėn. – 2023 m. sausio mėn. ją kruopščiai restauravo M.A.M. Fisharmonie i Organy (Marcinas Majakas ir Jakubas Wszołekas) iš Gdansko, Lenkija. Fisharmonija - tai giminingas vamzdiniams vargonams instrumentas, kuris pirmą kartą buvo sukonstruotas Prancūzijoje 1840 m. ir ilgą laiką buvo naudojamas ne tik namų muzikavimui, bet ir koplyčiose bei mažesnėse bažnyčiose. Ir šiandien įvairiose Lietuvos bažnyčiose galima surasti fisharmonijų, tiesa be pedalų. Garso išgavimo principas fisharmonijose yra panašus, kaip ir vamzdiniuose vargonuose - yra ir dumplės, kurios minamos dvejais pedalais vargonininko kojomis. Vietoje vamzdžių yra tik liežuvėliai - vibruojančios metalinės plokštelės, panašiai, kaip armonikoje. Didesniuose instrumentuose yra nemažai tokių liežuvėlinių, netgi bosinių registrų, todėl fisharmonijos paprastai skleidžia labai sodrų ir šiltą garsą. Prancūziško ir vokiško tipo fisharmonijos naudoja oro pūtimo metodą (angl. harmonium), o amerikietiško ir angliško tipo fisharmonijos - oro traukimo metodą (angl. reed organ). Toks ir yra šis A.J. Spencerio instrumentas. XX a. antroje pusėje fisharmonijas pradėjo išstumti naujai atsiradę elektroniniai vargonai, kurie savo garsais niekada nepakeis tikrų instrumentų. Todėl pastaraisiais dešimtmečiais fisharmonijos entuziastų pasaulyje daugėja, atsiranda meistrų, kurie restauruoja senus instrumentus ir prikelia juos naujam gyvenimui. Kaip galima pastebėti iš šio koncerto programos, fisharmonijomis gražiausiai skamba XIX a.-XX a. I pusės muzika, nors yra entuziastų jomis grojančių ir Barokinius kūrinius. Aušra ir Vidas Pinkevičai atliks Gustafo Adolfo Mankellio (1812-1880), Charles-Marie Widoro (1844-1937), Louis J.-A. Lefébure-Wély (1817-1869), Josepho Gabrieliaus Rheinbergerio (1839-1901) ir Eugéne Gigout (1844-1925) kūrinius. Bus galima išgirsti ir kaip didieji vargonai skamba pakaitomis su fisharmonija! Daugelyje šalių koncertuojantys vargonininkai, autoriai ir tinklaraštininkai dr. Vidas Pinkevičius ir dr. Aušra Motūzaitė-Pinkevičienė yra Vargonavimo paslapčių tinklaraščio, tinklalaidės ir mokymo svetainės, skirtos tūkstančiams vargonininkų iš 89 šalių, kūrėjai. Jie taip pat yra Vilniaus universiteto vargonininkai ir vadovauja universiteto vargonų studijai „Unda Maris“. Vargonų muzikos mylėtojams jie siūlo vargonų muzikos klausytis internetu savo kanaluose YouTube ir Spotify platformose. Šis renginys yra VU Kultūros centro organizuojamo ciklo „Muzikos valanda VU Šv. Jonų bažnyčioje“ dalis. Ciklo organizatoriai siekia supažindinti klausytojus su daugiau kaip 2000 metų istoriją turinčiu Muzikos instrumentų karaliumi, didžiausiais Lietuvos vargonais, atskleisti šio instrumento grožį ir itin plačias galimybes bei siūlo pasižiūrėti nemokamą video ekskursiją po VU Šv. Jonų bažnyčios vargonus: https://www.organduo.lt/lt Įėjimas nemokamas.
Po lyriško choralinio preliudo skambės vienas virtuoziškiausių Bacho kūrinių: preliudas ir fuga D-dur BWV 532. Tai ankstyvasis Bacho periodo kūrinys, alsuojantis jaunyste ir pasižymintis greitais pasažais bei vingria fugos tema.
Po greito preliudo ir fugos klausytojai galės pasimėgauti melancholišku ir ramiu choraliniu preliudu “Ich ruf zu dir Herr Jesu Christ” BWV 639. Šis choralinis preliudas kaip ir anksčiau nuskambėjęs priklauso “Orgelbüchleino” kolekcijai. J.S. Bachas visą gyvenimą studijavo ir sėmėsi įkvėpimo iš kitų kompozitorių kūrybos. Didelę įtaką jam turėjo italų meistrai. Programoje išgirsime Bacho transkribuotą princo Johanno Ernsto koncertą G-dur BWV 592. Koncertą sudaro trys dalys: greita, grave bei presto dalys. Šiame kūrinyje girdėsime Vivaldi įtaką. Priešpaskutinis koncerto kūrinys ypatingai jautrus ir subtilus choralinis preliudas “O Mensch, bewein dein Sünde gross” BWV 622. Šis choralas pratęs “Orgelbüchleino” kolekciją. Koncertą pabaigs Brandenburgo koncertas Nr. 3 G-dur, BWV 1048 Šis koncertas dr. Vido Pinkevičiaus aranžuotas vargonų duetui. Pirma ir trečia Allegro dalys sukurti Bacho, o iš antrosios dalie išlikusi tik baigiamoji kadencija. Tačiau tarp dviejų greitų dalių labai reikėjo lėtos dalies, todėl Pinkevičius sukūrė vidurinę dalį Adagio, įkvėptas didžiojo baroko genijaus J.S. Bacho muzikinių pavyzdžių. Daugelyje šalių koncertuojantys vargonininkai, autoriai ir tinklaraštininkai dr. Vidas Pinkevičius ir dr. Aušra Motūzaitė-Pinkevičienė yra Vargonavimo paslapčių tinklaraščio, tinklalaidės ir mokymo svetainės, skirtos tūkstančiams vargonininkų iš 89 šalių, kūrėjai. Jie taip pat yra Vilniaus universiteto vargonininkai ir vadovauja universiteto vargonų studijai „Unda Maris“. Vargonų muzikos mylėtojams jie siūlo vargonų muzikos klausytis internetu savo kanaluose YouTube ir Spotify platformose. Šis renginys yra VU Kultūros centro organizuojamo ciklo „Muzikos valanda VU Šv. Jonų bažnyčioje“ dalis. Ciklo organizatoriai siekia supažindinti klausytojus su daugiau kaip 2000 metų istoriją turinčiu Muzikos instrumentų karaliumi, didžiausiais Lietuvos vargonais, atskleisti šio instrumento grožį ir itin plačias galimybes bei siūlo pasižiūrėti nemokamą video ekskursiją po VU Šv. Jonų bažnyčios vargonus: https://www.organduo.lt/lt Įėjimas nemokamas. Kovo 18 d. 18 val. vargonų muzikos mylėtojai yra kviečiami į vargonų muzikos vakarą „Prie Babilono upių…“ VU Šv. Jonų bažnyčioje, kuriame Šiaurės Vokietijos ir Johanno Sebastiano Bacho muziką gros vargonininkas iš Italijos Gianluigi Spaziani.
Koncerte skambės Matthiaso Weckmanno „Es ist das Heil uns kommen her” (pirmoji dalis), Heinricho Scheidemanno „Herr Christ, der einig Gottes Sohn (II) ir Johanno Adamo Reinckeno choralinė fantazija „An Wasserflüssen Babylon”. Maestro Spaziani taip pat atliks ir kelis Johanno Sebastiano Bacho kūrinius choralinį preliudą „An Wasserflüssen Babylon”, BWV 653, Tokatą, Adagio ir fugą C-dur, BWV 564, choralinį preliudą „Vater unser im Himmelreich”, BWV 682 ir Fugą c-moll Legrenzi tema, BWV 574. Kaip pasakojo vargonininkas, vargonų studijas Romoje jis pradėjo tuo pat metu, kai baigė paskutinius fortepijono studijų metus. „Mintis tapti vargonininku man labai patiko, nes sužavėjo Bacho muzika ir mistinė vargonų reikšmė bažnyčioje,” - sakė menininkas, kuris vėliau studijas tęsė Olandijoje. Paklaustas, koks yra jo mėgstamiausias šio koncerto programos kūrinys, Gianluigi pasirinko Bacho „An Wasserflussen Babylon“ („Prie Babilono upių…“). „Šis kūrinys yra labai melodingas ir išraiškingas, todėl, kaip sako tekstas, verčia įsivaizduoti melancholišką ištremtų izraelitų giesmę; atrodo, kad muzika skamba, kaip upe plaukiantis laivas,” - pasakojo vargonininkas. Paklaustas, koks kūrinys jam kelia didžiausią iššūkį, svečias iš Italijos pasirinko J.S. Bacho „Vater unser im Himmelreich“, BWV 682, nes labai sunku ritmuoti ir nelengva padaryti jį išraiškingą. „Kūrinys yra paremtas kontrapunkto principais, kurie reikalauja, kad skirtingos melodijos būtų atliekamos kartu. Atlikėjas turi turėti aukštą kontrapunktinį pajėgumą, kad galėtų tinkamai pagroti skirtingas melodijas ir jas sutraukti į vientisą muzikinę struktūrą,” - mintimis dalijosi maestro. Gianluigi Spaziani gimė Italijoje, savo šalyje įgijo fortepijono ir vargonų specialybės diplomą, taip pat vargonininko solisto diplomą Roterdamo konservatorijoje Olandijoje, grodamas per savo baigiamąjį egzaminą žymiaisiais istoriniais „Mueller“ vargonais St. Bavo bažnyčioje Harleme. Jo koncertinė karjera prasidėjo prieš 20 metų – koncertuoja Italijoje, Lenkijoje, JAV, Danijoje, Olandijoje, Šveicarijoje, Vokietijoje ir kitose šalyse. G. Spaziani yra kviečiamas skaityti paskaitas apie vargonų istoriją ir dalyvauti instrumentinių ir vokalinių konkursų Italijoje vertinimo komisijose, jis aktyviai groja įvairiuose ansambliuose ir yra daugelio knygų apie Italijos vargonus ir jų muziką autorius. Vargonininkas yra tarptautinio vargonų muzikos festivalio „Riviera delle Palme” įkūrėjas ir vadovas. Šis renginys yra VU Kultūros centro organizuojamo ciklo „Muzikos valanda VU Šv. Jonų bažnyčioje“ dalis. Ciklo organizatoriai siekia supažindinti klausytojus su daugiau kaip 2000 metų istoriją turinčiu Muzikos instrumentų karaliumi, didžiausiais Lietuvos vargonais, atskleisti šio instrumento grožį ir itin plačias galimybes bei siūlo pasižiūrėti nemokamą video ekskursiją po VU Šv. Jonų bažnyčios vargonus: https://www.organduo.lt/lt Įėjimas nemokamas. Šį šeštadienį, gruodžio 17 d. 18 val. vargonų muzikos mylėtojai yra kviečiami į Vilniaus universiteto vargonų studijos “Unda Maris” Adventinės ir Kalėdinės muzikos koncertą “Šv. Kalėdų belaukiant” VU Šv. Jonų bažnyčioje. Koncerte dalyvaus Benas Matuzevičius, Karolina Indrulytė ir Sofija Osadchuk. Taip pat vargonuos studijos “Unda Maris” vadovai Aušra Motūzaitė-Pinkevičienė ir Vidas Pinkevičius.
Koncerto programoje skambės Johanno Sebastiano Bacho, Johannes Brahmso, Domenico Zipoli, Klaas Jan Mulderio ir Vido Pinkevičiaus kūriniai vargonams. 2011 metais susikūrusio kolektyvo įdėja yra suvienyti Vilniaus universiteto bendruomenėje esančius vargonų muzikos mylėtojus. Pavadinimą “Unda Maris” parinko VU vargonininkė Dr. Aušra Motūzaitė-Pinkevičienė. Tai yra vienas gražiausių didžiausių Lietuvos vamzdinių vargonų, esančių VU Šv. Jonų bažnyčioje registrų, imituojantis jūros bangavimą. Per dešimt metų vargonų studijoje grojo įvairiausių specialybių ir profesijų VU studentai, dėstytojai, darbuotojai ir alumnai - filologai, fizikai, chemikai, medikai, istorikai, matematikai, geografai, teisininkai ir kt. “Unda Maris” nariai mielai groja Adventinius bei Kalėdinius barokinius bei romantinius kūrinius, taip pat mylimiausias Kalėdines giesmes. Muzikavimas studijoje “Unda Maris” padeda studentams bei kitiems VU bendruomenėms nariams pailsėti nuo kasdienių mokslų ir darbų, bei panirti į kerinčią vargonų garsų jūrą. Šis renginys yra VU Kultūros centro organizuojamo ciklo „Muzikos valanda VU Šv. Jonų bažnyčioje“ dalis. Ciklo organizatoriai siekia supažindinti klausytojus su daugiau kaip 2000 metų istoriją turinčiu Muzikos instrumentų karaliumi, didžiausiais Lietuvos vargonais, atskleisti šio instrumento grožį ir itin plačias galimybes bei siūlo pasižiūrėti nemokamą video ekskursiją po VU Šv. Jonų bažnyčios vargonus: https://www.organduo.lt/lt
bendraamžio šiaurės Vokietijos kompozitoriaus Christopho Wolfgango Druckenmüllerio kūryba. Skambės Koncertas vargonams solo A-dur. Kompoziciją sudaro trys dalys - virtuoziškas preliudas, lyrinė „Siciliana“ bei žaismingas finalas.
Programą pratęs keturios vokiečių kompozitoriaus Josepho Rheinbergerio pjesės „Arioso“, „Canzonetta“, „Intermezzo“ bei „Visione“. Šiame cikle VU Šv. Jonų bažnyčios didieji vargonai atskleis savo švelniausias ir subtiliausias spalvas. Koncerte nuskambės ir nuotaiką kels linksmas valsas sukurtas VU vargonininko Vido Pinkevičiaus. Kompozicija parašyta estų liaudies dainos tema ir yra apie silkę, kuri gyveno sausumoje. Koncerto pabaigoje klausytojai išgirs nemirtingąjį J.S.Bacho Brandenburgo koncertą Nr. 2, BWV 1047, kurį specialiai šiam koncertui vargonų duetui aranžavo dr. Vidas Pinkevičius. Kaip pasakojo dr. Aušra Motūzaitė-Pinkevičienė, jos mylimiausias kūrinys šioje programoje yra estiška dainelė apie silkę. Kūrinio siužetas remiasi estų pasaka: anksčiau silkė buvo naminis gyvūnas ir gaudė peles. Silkė labai mėgo druską, todėl atplaukus laivui su druska pradėjo jį graužti. Laive atsiradus skylei jis nuskendo. Tada Jūrų dievas Neptūnas labai supyko ir nuo to karto jūra tapo sūri, o silkė buvo nubausta gyventi vandenyje. Pasak dr. Vido Pinkevičiaus Brandenburgo koncertą Nr. 2, BWV 104 aranžuoti jį įkvėpė faktas, kad pirmoji šio koncerto dalis buvo išsiųsta į kosmosą 1977 metais NASA organizuotoje Voyager misijoje už Saulės sistemos ribų. Pagrindinis tikslas buvo į kapsulę sudėti didžiausius žmonijos pasiekimus ir žemės garsus, su viltimi, kad ateityje ją iššifruos kokia nors nežemiška civilizacija. PROGRAMA 1. Gustaf Adolf Mankell (1812-1880) Fantazija Nr. 4 d-moll vargonų duetui 2. Christoph Wolfgang Druckenmüller (1687-1741) Koncertas A-dur vargonams solo 3. Joseph Rheinberger Arioso, Op. 156 Nr. 2 4. J. Rheinberger Canzonetta, Op. 156 Nr. 3 5. J. Rheinberger Intermezzo, Op. 156 Nr. 4 6. J. Rheinberger Visione, Op. 156 Nr. 5 7. Vidas Pinkevičius „Silkė, kuri gyveno sausumoje“ 8. Johannas Sebastianas Bachas (1685-1750) Brandenburgo koncertas Nr. 2 F-dur, BWV 1047, V. Pinkevičiaus aranžuotė vargonams Atlikėjai Daugelyje šalių koncertuojantys vargonininkai, autoriai ir tinklaraštininkai dr. Vidas Pinkevičius ir dr. Aušra Motūzaitė-Pinkevičienė yra Vargonavimo paslapčių tinklaraščio, tinklalaidės ir mokymo svetainės, skirtos tūkstančiams vargonininkų iš 89 šalių, kūrėjai. Jie taip pat yra Vilniaus universiteto vargonininkai ir vadovauja universiteto vargonų studijai „Unda Maris“. Vargonų muzikos mylėtojams jie siūlo vargonų muzikos klausytis internetu savo kanaluose YouTube ir Spotify platformose. Šis renginys yra VU Kultūros centro organizuojamo ciklo „Muzikos valanda“ Šv. Jonų bažnyčioje dalis. Ciklo organizatoriai siekia supažindinti klausytojus su daugiau kaip 2000 metų istoriją turinčiu Muzikos instrumentų karaliumi, didžiausiais Lietuvos vargonais, atskleisti šio instrumento grožį ir itin plačias galimybes bei siūlo pasižiūrėti nemokamą video ekskursiją po VU Šv. Jonų bažnyčios vargonus: https://www.organduo.lt/lt Iėjimas nemokamas. Registracija nereikalinga. Po neilgos pertraukos „Muzikos valanda“ Šv. Jonų bažnyčioje kviečia į šiltą, vasara alsuojantį koncertą „Žemiška ir dangiška meilė: gegutė ir kregždės”. Nemokamas koncertas įvyks šeštadienį, rugpjūčio 20 dieną, 18 valandą. Programoje skambės žinomiausios ir gražiausios italų baroko kompozitorių meilės dainos bei vokiečių baroko meistrų Dietericho Buxtehude’s ir Johanno Sebastiano Bacho kūriniai, kompozitorių, kurie savo kūryboje patyrė itališkos muzikos įtaką, o vargonų opusais šlovino amžinąją dangišką Dievo meilę. Koncerte muzikuos vargonininkė Gražina Petrauskaitė ir vokalistė Natalija Dmuchovska (sopranas). Koncerte „Žemiška ir dangiška meilė: gegutė ir kregždės” klausytojai galės išgirsti ir itališko stiliaus Johanno Casparo Kerll’o kapričio „Gegutė”, bei italų romantiko ir itališkos vargonų mokyklos pagrindėjo Marco Enrico Bossi vėlyvosios kūrybos pavyzdį iš op. 140 „Trys pranciškonų akimirkos”, kontempliuojantį Šv. Pranciškaus Asyžiečio gyvenimo epizodus. Antroji šio ciklo dalis, „Pokalbis su kregždėmis” - Šv. Pranciškaus dangiško bendravimo su paukščiais muzikiniai paveikslai. Koncerto pabaigoje skambės šiuolaikinio italų kompozitoriaus Andrea Amici malda vargonams į šventąją Dievo Gimdytoją, sutaikančią žemės ir Dangaus pasaulius. Be jau paminėtų kompozitorių, skambės ir Antonio Caldara, Antonio Vivaldi, Domenico Sarro, Alessandro Scarlatti bei Tommaso Giordani kūriniai. Kiekvienas programos kūrinys yra muzikinė meditacija sakralaus lotyniško teksto pagrindu. Muzika meditatyvi, pagilinanti maldos nuotaikas, išreiškianti tai, ką dvasia jaučia sakralaus teksto deklamavimo akte: sustodama, kartodama, medituodama, grįždama prie gilių ir intymių akimirkų išgyvenimo. Atlikėjai
Kviečiame į VU vargonų studijos „Unda Maris” jubiliejinio 10-ojo sezono uždarymo koncertą!5/18/2022 Šeštadienį, gegužės 21 d., 18 val. vargonų muzikos mėgėjai yra kviečiami į Vilniaus universiteto (VU) vargonų studijos „Unda Maris“ jubiliejinio 10-ojo sezono uždarymo koncertą VU Šv. Jonų bažnyčioje.
2011 m. susikūrusio kolektyvo idėja yra suvienyti VU bendruomenėje esančius vargonų muzikos mėgėjus. Studijos pavadinimą „Unda Maris“ parinko VU vargonininkė dr. Aušra Motūzaitė-Pinkevičienė. „Unda maris išvertus iš lotynų kalbos reiškia „jūros banga“, o Vilniaus universiteto vargonų registrai nuostabiai imituoja jūros bangavimą“, – pasakoja vargonininkė. Šv. Jonų bažnyčios vargonai yra vieni gražiausių ir didžiausių Lietuvos vamzdinių vargonų. Per dešimt metų vargonų studijoje grojo įvairiausių specialybių ir profesijų VU studentai, dėstytojai, darbuotojai ir alumnai: filologai, fizikai, chemikai, medikai, istorikai, matematikai, geografai, teisininkai ir kt. Šiame koncerte vargonais skambins Benas Matuzevičius, Regina Dainytė, Karolina Indrulytė, Audrė Dūdėnienė, Justas Dapkūnas, Nurlana Aliyeva ir Vytautas Jonkus. „Unda Maris“ nariai mielai groja barokinius Johanno Sebastiano Bacho ir Dietericho Buxtehudės kūrinius, nevengia ir romantinių Josefo Rheinbergerio kompozicijų, o kai kurie net patys vargonams aranžuoja savo mėgstamas popmuzikos ar kino filmų temas. Jubiliejinio 10-ojo sezono uždarymo koncerte skambės J. S. Bacho, D. Buxtehudės, J. Pachelbelio, J. Rheinbergerio ir kitų kompozitorių kūriniai vargonams. Vad. Aušra Motūzaitė-Pinkevičienė ir Vidas Pinkevičius. Įėjimas nemokamas. Šis renginys yra VU Kultūros centro organizuojamo ciklo „Muzikos valanda VU Šv. Jonų bažnyčioje“ dalis. Ciklo organizatoriai siekia supažindinti klausytojus su daugiau kaip 2000 metų istoriją turinčiu muzikos instrumentų karaliumi – didžiausiais Lietuvos vargonais, atskleisti šio instrumento grožį ir itin plačias galimybes. Be to, siūloma pasižiūrėti nemokamą vaizdo įrašą ir pamatyti VU Šv. Jonų bažnyčios vargonus. ![]() Balandžio 30 d., 18 val. Vilniaus universiteto Šv. Jonų bažnyčioje skambės programa „Sudie, Gimtasis Sodžiau” arba „Прощай, Село Ріднесеньке”, skirta palaikyti už laisvę kovojančią Ukrainą. Koncerto programoje skambės dvi Gustafo Adolfo Mankellio fantazijos vargonų duetui, keturi Gustavo Merkelio trio vargonams solo, trys kompozicijos paremtos ukrainiečių liaudies dainų temomis vargonams solo. Atlikėjai - vargonininkai Aušra Motūzaitė - Pinkevičienė ir Vidas Pinkevičius. PROGRAMOJE:
Pasak Aušros Motūzaitės-Pinkevičienės, jai didžiausią nusiraminimą šiuo metu teikia groti Christopho Wolfgango Druckenmüllerio Preliudą ir Čiakoną: “Šių metų didžiausias vargoninis atradimas man buvo Husumerio vargonų knyga. Šį rinkinį sudaro 17 ir 18 amžių šiaurės Vokietijos kompozitorių koncertai vargonams solo bei preliudai su čiakonomis. Šis rinkinys saugomas Kopenhagos karališkojoje bibliotekoje. Koncertui pasirinkau atlikti Christopho Wolfgango Druckenmüllerio Preliudą ir Čiakoną. Šis kūrinys įkūnija vieną iš esminių baroko laikotarpio muzikinių formų - čiakoną. Tai šokis paremtas pasikartojančia boso tema. Tuo pat metu rankose naudojamos pačios įvairiausios barokinės figūros, o viską vainikuoja nuostabi harmonija,” - pasakojo vargonininkė, kuri šiame koncerte taip pat atliks ir du Gustavo Merkelio trio op.39. Anot V. Pinkevičiaus šio koncerto programoje jam didžiausią prasmę teikia kūriniai sukurti ukrainiečių liaudies muzikos temomis: “Prasidėjus karui buvo užvaldęs siaubas ir bejėgystė. Vėliau juos pakeitė noras veikti ir savo kūryba skleisti žinią apie Ukrainos tragediją, istoriją, bei ukrainiečių žmonių didvyriškumą. Pasirinkau kurti kūrinius ukrainiečių liaudies dainų temomis, nes jose radau įkūnytą visą Ukrainos tautos sunkų nueitą kelią. Taip pat radau nemažai panašumų su lietuvių folkloru, ypatingai tekstuose,” - pasakojo vargonininkas. Daugelyje šalių koncertuojantys vargonininkai, autoriai ir tinklaraštininkai dr. Vidas Pinkevičius ir dr. Aušra Motūzaitė-Pinkevičienė yra Vargonavimo paslapčių tinklaraščio, tinklalaidės ir mokymo svetainės, skirtos tūkstančiams vargonininkų iš 89 šalių, kūrėjai. Jie taip pat yra Vilniaus universiteto vargonininkai ir vadovauja universiteto vargonų studijai „Unda Maris“. Per pandemiją vargonų muzikos mylėtojams jie siūlo vargonų muzikos klausytis internetu savo kanaluose YouTube ir Spotify platformose. Šis renginys yra VU Kultūros centro organizuojamo ciklo „Muzikos valanda VU Šv. Jonų bažnyčioje“ dalis. Ciklo organizatoriai siekia supažindinti klausytojus su daugiau kaip 2000 metų istoriją turinčiu Muzikos instrumentų karaliumi, didžiausiais Lietuvos vargonais, atskleisti šio instrumento grožį ir itin plačias galimybes bei siūlo pasižiūrėti nemokamą video ekskursiją po VU Šv. Jonų bažnyčios vargonus: http://www.organduo.lt/lt Koncertas nemokamas, bet dalyvaujantiems rekomenduojama dėvėti nosį ir burną dengiančią kaukę. Vakar vakare Aušra ir aš sulaukėme liūdnos žinios, kad mirė legendinis Lietuvos vargonininkas, pianistas ir vargonų restauratorius maestro Bernardas Vasiliauskas (1938-2022). Jo įtaka Lietuvos vargonų kultūrai buvo didžiulė jau daugelį dešimtmečių, o jo, kaip Vilniaus katedros vargonininko, darbas nuo Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 1990 m. visada išliks mūsų atmintyje. Nesvarbu, ar jis grojo dideliais koncertiniais instrumentais, ar akompanavo chorams ir solistams kaimo bažnyčiose, visada buvo malonu jo klausytis ir kartu dirbti. Be to, jis buvo vienas maloniausių ir geranoriškiausių žmonių, kuriuos pažįstu, o tai yra reta savybė vargonininkų bendruomenėje. Taigi šiandien norėčiau su jumis pasidalinti ištrauka iš paskutinio jo koncerto, kurį jis grojo 2022 m. sausio 15 d., vos prieš kiek daugiau nei mėnesį Vilniaus universiteto Šv. Jonų bažnyčioje su 3 kolegomis - Gediminu Kvikliu, Aušra Motūzaite-Pinkevičienė ir manimi. Šis renginys buvo skirtas Vilniaus vargonų dirbtuvių, atkūrusių šios bažnyčios vargonus, 50-mečiui. Šiame koncerte Maestro Vasiliauskas grojo Bossi „Ave Maria“ ir vieno mėgstamiausių savo kompozitorių Elgaro „Vesper Voluntaries“. Tikimės, kad jums patiks Bernardo atliktas Marco Enrico Bossi Ave Maria, op. 104 nr. 2, kai prisimename vieno geriausių vargonininkų gyvenimą ir kūrybą, kokį tik yra turėjusi Lietuva! Daugiau informacijos apie Bernardą Vasiliauską: lt.wikipedia.org/wiki/Bernardas_Vasiliauskas vargonai.lt/vasiliauskas.htm |
Prenumeruokite šį tinklaraštį Ačiū!Jūs sėkmingai užsiprenumeravote šį tinklaraštį. Autoriusdr. VIDAS PINKEVIČIUS |