Šeštadienį į mūsų bažnyčią buvo atvykę pedagogai iš Kauno, o aš jiems surengiau vargonų demonstraciją. Norėčiau padėkoti mūsų „Unda Maris“ studentei Audrei Dudėnienei, kuri sukūrė šį vaizdo įrašą iš mano šeštadienio improvizacijos rečitalio, paremto XVII amžiaus jėzuitų poeto iš Vilniaus - Motiejaus Kazimiero Sarbievijaus - poezija. Šeštadienį, lapkričio 16 d., 18 val. VU Šv. Jonų bažnyčioje vargonų ir poezijos mylėtojai yra kviečiami į tarpdisciplininį vakarą “Sublimis liquidum nitor in aera” („Į aukštybių erdves veržiuos“), kuriame vargonais improvizuos Vidas Pinkevičius, o Motiejaus Kazimiero Sarbievijaus SJ poeziją skaitys ir komentuos literatūrologė Ona Dilytė-Čiurinskienė.
Koncertas yra renginių ciklo “Fides Ex Auditu” („Tikėjimas iš klausymo“), skirto Jėzuitų misijos Lietuvoje 450 metų jubiliejui, dalis. Humanitarinių mokslų daktarė Ona Dilytė-Čiurinskienė yra Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Senosios literatūros skyriaus mokslo darbuotoja. 2014 m. VU apgynė disertaciją Motiejaus Kazimiero Sarbievijaus religinė poezija. Jos tyrinėjimų laukas yra platus - Baroko literatūra, XVI–XVII a. LDK poezija, XVII a. šaltiniai (religiniai, devociniai, tarpkonfesiniai, tarpdisciplininiai, tarptekstiniai aspektai), jų analizė, vertimas, rengimas ir publikavimas. Aktyvus vargonų ir improvizacijos meno populiarintojas, vargonininkas, tinklaraštininkas, pedagogas ir kompozitorius Dr. Vidas Pinkevičius 1994 m. baigė Klaipėdos E. Balsio menų gimnaziją, 2000 m. - Lietuvos muzikos ir teatro akademiją, kur įgijo bakalauro ir magistro diplomus, o 2001-2003 m. – Rytų Mičigano universitetą (JAV), kur įgijo Humanitarinių mokslų magistro diplomą. 2006 m. baigė Nebraskos-Linkolno universitetą (JAV), kur įgijo Muzikos menų daktaro laipsnį. V. Pinkevičius yra vienas iš Nacionalinės vargonininkų asociacijos įkūrėjų ir jai 2007-2017 m. vadovavo. Šiuo metu kartu su žmona Dr. Aušra Motūzaite-Pinkevičiene jis yra Vilniaus universiteto vargonininkas ir VU Vargonų studijos "Unda Maris" vadovas. Yra surengęs didžiulio pasisekimo sulaukusių daugiau kaip 100 vargonų demonstracijų "Pažinkite Instrumentų Karalių" vaikams ir suaugusiems visoje Lietuvoje. Koncertavo solo ir duetu su žmona JAV, Švedijoje, Danijoje, Maltoje, Jungtinėje Karalystėje, Italijoje, Lenkijoje, Latvijoje, Ispanijoje, Armėnijoje, Prancūzijoje ir kitur. V. Pinkevičius nuolat publikuoja knygas ir vargonavimą ir kompaktines plokšteles. Jis yra vargonų muzikos tiesioginių transliacijų internetu Lietuvoje pradininkas, kartu su žmona nuo 2011 m. kuria edukacinį tinklaraštį ir podkastą, kuriais vargonavimo meno paslapčių moko tūkstančius vargonininkų iš 89 pasaulio šalių. Šis renginys yra VU Kultūros centro organizuojamo ciklo „Muzikos valanda VU Šv. Jonų bažnyčioje“ dalis. Ciklo organizatoriai siekia supažindinti klausytojus su daugiau kaip 2000 metų istoriją turinčiu Muzikos instrumentų karaliumi, didžiausiais Lietuvos vargonais, atskleisti šio instrumento grožį ir itin plačias galimybes bei siūlo pasižiūrėti nemokamą video ekskursiją po VU Šv. Jonų bažnyčios vargonus: http://www.organduo.lt/lt Įėjimas nemokamas. Pasirodė VIII-ojo Tarptautinio Čiurlionio pianistų ir vargonininkų konkurso tvarkaraštis. Vargonininkų tvarkaraštį matysite čia: http://ciurlionis.link/lt/b/organ/schedule Visiems labai rekomenduoju paklausyti kuo daugiau konkursantų. Čia kaip vargonininkų olimpiada. Pasisemsite didžiulės patirties.
Jau galite susipažinti su programa: http://ciurlionis.link/lt/b/organ/other/a/repertoire I turo pasirodymai prasideda jau rytoj, penktadienį 15 val. Vilniaus evangelikų liuteronų bažnyčioje (Vokiečių g. 20). Šeštadienį, lapkričio 9 d., 18 val. VU Šv. Jonų bažnyčioje vargonininkė Jūratė Landsbergytė ir fleitininkas Vytautas Oškinis muzikos mylėtojus kviečia į savo koncertą “Baroko ir šio laiko balsai”.
Koncerto programoje skambės J.S. Bacho, G.F. Händelio, J. Naujalio, M.K. Čiurlionio, V. Germanavičiaus, M. Natalevičiaus, L. Vierno kūriniai ir improvizacijos. Kaip pasakojo J. Landsbertytė, šio koncerto programa susitelkia ties dviem muzikos linijom: Baroko fundamentu ir dabarties fenomenu - tai, kas mums svarbu, kas vyksta dabar, su pačia naujausia kūryba. “Tas fundamentas - tarsi architektūros statinys ar bažnyčia, kuri skirta išreikšti amžinybę. Jam atstovauja Bacho ir Händelio kūriniai,” - mintimis dalinosi vargonininkė. Anot menininkės, šių laikų aspekte prabunda lietuviškoji dabarties dimensija, susijusi su partizanų kovos simboliu - Vanagu ir jo pernai atsivėrusiu laiko ženklu, kuriam skirtas Vytauto Germanavičiaus kūrinys. “Dabarčiai atstovauja bei rudeniškąja laiko nostalgija persmelkta Mykolo Natalevičiaus "Kelionė į nežinią". Tarp jų tvyro ir senasis romantizmas, ir lietuviškas vargonų pasaulis - Čiurlionis, Naujalis, nes šie metai Lietuvoje - tai Naujalio metai. Finale - visa jungiantis Vierne varpų skambesys,” - pasakojo J. Landsbergytė. Dr. Jūratė Landsbergytė yra viena aktyviausių šiandienos Lietuvos vargonininkių. Baigė Lietuvos muzikos ir teatro akademiją, prof. L. Digrio vargonų ir J. Čiurlionytės muzikologijos klases. Vargonininkės koncertinė veikla driekiasi per daugelį Europos šalių ir JAV. Fleitininkas Vytautas Oškinis fleita pradėjo groti septynerių, priimtas į Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų mokyklą. 2016 m. baigė magistrantūros studijas Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. Fleitininkas yra įvairių respublikinių ir tarptautinių konkursų laureatas, dažnai koncertuoja Lietuvos ir užsienio šalių (Vokietijos, Austrijos, JAV) salėse. Šiuo metu Vytautas dirba Anykščių muzikos mokykloje, yra šiuolaikinės muzikos ansamblio Synaesthesis narys. Šis renginys yra VU Kultūros centro organizuojamo ciklo „Muzikos valanda VU Šv. Jonų bažnyčioje“ dalis. Ciklo organizatoriai siekia supažindinti klausytojus su daugiau kaip 2000 metų istoriją turinčiu Muzikos instrumentų karaliumi, didžiausiais Lietuvos vargonais, atskleisti šio instrumento grožį ir itin plačias galimybes bei siūlo pasižiūrėti nemokamą video ekskursiją po VU Šv. Jonų bažnyčios vargonus: http://www.organduo.lt/lt Įėjimas nemokamas. Noriu padėkoti Audrei Dudėnienei, kuri sujungė apačioje matytus vaizdus su vaizdu prie vargonininko pulto į vieną video, kurį siūlau šiandien pasižiūrėti. "Mano mama turėjo dirbti kitus darbus ir negalėjo nuvesti vaiko laikyti stojamųjų egzaminų. Bet iš karto nuo tėčio prasidėjo ta muzikinė kelionė. Jis buvo tapytojas, o mama grafikė. Jam iš karto ten pasakė, "Pirkit vaikui pianiną". Nereikėjo laukti net žiuri komisijos sprendimo. Tai va, nuo pirmos klasės ir pradėjau Klaipėdoje muzikuoti. Tiesa, gana tingiai, nes iš pradžių buvau istojęs į fortepijono skyrių, bet po kelių metų man teko iš jo išsikraustyti į choro dirigavimo skyrių, nes tais laikais turbūt pritingėjau groti."
Pasiklausykite viso pokalbio LRT radijo programos 'Klasika" laidoje "Muzikinis pastišas". Sėdėdamas ant vargonų suolelio balkone, aš praleidžiu visas linksmybes apačioje. Norėčiau padėkoti Unda Maris studentei Audrei Dudėnienei, kuri įrašė šį vaizdo įrašą per praėjusio šeštadienio vargonų ir VU Kinetinio teatro trupės improvizacijų spektaklį „EXODUS“: Kas nutinka, kai nuo 2011 m. nuolat keliu naujus vaizdo įrašus į savo „YouTube“ kanalą? Vienas iš dalykų, kurie nutinka, yra tai, kad laikui bėgant mano prenumeratorių ir peržiūrų skaičius didėja (šiuo metu turiu 2570 prenumeratorių ir daugiau nei 750 tūkst. peržiūrų). Kitas dalykas, kuris atsitinka, yra tai, kad laikui bėgant susikuria labai didelį archyvas (turiu daugiau nei 1100 viešų vaizdo įrašų). Ir trečias dalykas - kartais sunku konkretų įrašą atrasti.
Jau kurį laiką norėjau peržvelgti savo svarbiausius „YouTube“ grojaraščius ir iš naujo juos sutvarkyti. Dabar daugiausiai dėmesio skiriu savo kompozicijoms, vargonų dueto koncertams su Aušra, vargonų demonstracijoms ir improvizacijoms. Žemiau matote atnaujintus ir papildytus grojaraščius. Dabar viskas yra vienoje vietoje. Vido Pinkevičiaus kompozicijos (72 vaizdo įrašai): https://www.youtube.com/playlist?list=PL44DA45777E59DE3B Vargonų demonstracija (17 vaizdo įrašų): https://www.youtube.com/playlist?list=PL5O59epyiepZ2CKLF9kczzSUQ7Q-zOJQb Pinkevičių vargonų duetas (20 vaizdo įrašų): https://www.youtube.com/playlist?list=PL5O59epyiepafpmH2-afiD3RO3hQoqxo6 Vido Pinkevičiaus vargonų improvizacijos (274 vaizdo įrašai): https://www.youtube.com/playlist?list=PL5O59epyiepak4Q24atMnloLgNPXidHvM Anksčiau vaizdo įrašus į kiekvieną grojaraštį turėjau pridėti atskirai, bet dabar sukūriau keletą automatinio pridėjimo taisyklių. Taigi, tikiuosi, kad nuo šiol nauji vaizdo įrašai, kuriuos įkelsiu ateityje, bus automatiškai pridedami. Malonaus klausymo! Šiandien norėčiau su jumis pasidalinti savo praėjusio šeštadienio improvizacijos rečitaliu apie Biblijos „Išėjimo“ istoriją, atlikta kartu su VU Kinetinio teatro trupe: Būtų įdomu pamatyti vaizdo įrašą iš apačios, bet aš jo dar neturiu. Girdėjau, kad viena Unda Maris studentė jį įrašė, ir tikiuosi, kad galėsiu vėliau pasidalinti jį su jumis.
Praneškite man, jei norėtumėte, kad pagročiau improvizacijų koncertą jūsų bažnyčioje. |
Dalintis:
Autoriusdr. VIDAS PINKEVIČIUS |